Po drodze

Odpocznij i zwiedź sołectwo Kocury.

Kocury i Malichów to urocze, zielone wsie znajdujące się przy trasie DW 901 Gliwice – Poznań, blisko Dobrodzienia słynącego z tradycji meblarskich oraz przetwórstwa drewna. Dzięki takiej właśnie lokalizacji jest to doskonałe miejsce na odpoczynek „po drodze” lub na krótki wypad za miasto.

Na pierwszy rzut oka wioska wydaje się całkiem zwyczajna, niczym nie wyróżniająca, ale gdy podejdzie się bliżej…. człowieka nachodzi zdziwienie, że na tak niepozornym skrawku ziemi można znaleźć tak wiele interesujących miejsc, historii, ludzi.

Popularyzacją lokalnych walorów zajmuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów „Brzozowa Dolina”. Dzięki nim i dotacji pozyskanej przez Urząd Miejski w Dobrodzieniu, powstało Centrum Aktywności Wiejskiej, które stało się swoistym centrum informacji turystycznej oraz punktem startowym po ścieżce turystyczno-przyrodniczej stworzonej przez lokalnych liderów. Można tam zostawić samochód, przysiąść na ławeczce, a dzieci mogą skorzystać z nowoczesnego placu zabaw, którego motywem przewodnim jest Velocipes guerichi – wizytówka Kocur, jaką jest dinozaur kocurski.

Materiały z których są zbudowane urządzenia na placu zabaw to bale drewniane, sznury i liny konopne oraz metal. Wszystkie urządzenia mają odpowiednie atesty i są w pełni bezpieczne dla dzieci. Plac jest dostępny bez ograniczeń dla wszystkich chętnych. W jego wnętrzu znajdziemy m.in. warownię – zestaw zabawowo – sprawnościowy, huśtawki, równoważnię, trampolinę z siatki, karuzelę tarczową oraz zakopany w piasku szkielet dinozaura. Tym co jest wyjątkowe i unikalne jest właśnie szkielet, który dzieci bawiąc się mogą „odkrywać”. Plac zabaw uzupełnia zewnętrzna siłownia – będąca do dyspozycji dorosłych turystów.

Co więc takiego ciekawego znajdziemy przy drodze szybkiego ruchu, w sołectwie Kocury?

Przechodząc przez „Górkę miłości”, mijając „Kapliczkę Hubertusa”, „Owcze mostki”, docieramy do Karzonek.

Karzonki (Karsunky-Quellen) to cudowne miejsce kiedyś tętniące życiem – prawdziwa perełka historii lokalnej. Tam właśnie – w środku lasu odbywały się dworskie polowania, którym przewodniczyli Królowie Sascy, a damy dworu spędzając wolny czas spacerowały po ścieżkach w parku śródleśnym oraz pływały łódkami po kanale, w którym woda była na tyle spiętrzona, żeby takowa łódka poruszała się bez problemu. W późniejszym czasie okoliczna ludność organizowała w tym miejscu zabawy przy muzyce orkiestry dętej. Obydwie części Karzonek po prawej i lewej części drogi łączy zabytkowy mostek. Szacuje się, że pochodzi on z 1884 roku. Mostek ma wyjątkową konstrukcję, ponieważ przepust zbudowany jest z cegły na okrągło, a nie jako półkole. Obecnie mostek położony jest na drodze przejazdowej, po której jeżdżą samochody z ciężkim transportem drzewa. Dziś możemy obejrzeć pozostałości po drewnianych przejściach i schodach, które stanowią symbol szlacheckich rozrywek i tradycji tych ziem, tak wspaniale zasymilowanych dzisiaj z otaczającym je lasem.

 

Za Karzonkami przechodzi się przez miejsce zwane przez mieszkańców „Zaciszem Jadwigi”(Hedwigsruh) do „Grubego Dębu” (Rubego Dębu), zwanego także „Diabelskim”. Do 1945 roku dąb ten nosił nazwę „Graf Schaffgotsch Eiche” (Dąb imienia grafa Schaffgotsch`a) jest pomnikiem przyrody, który wg specjalistów ma ok. 650 lat. Najstarsi mieszkańcy wspominają, że w tym miejscu znajduje się dębowe źródełko, którego woda leczy. Pobudza to wyobraźnię nawet najwybredniejszych poszukiwaczy przygód.

Gruby Dąb

zwany także „Diabelskim”

Ścieżka wiedzie nas dalej, przez „Przesute Górki”, mijamy „Czerwony Krzyż”, który wg miejscowej legendy został postawiony na cześć wojsk napoleońskich. Przechodzimy obok miejsc stanowiących wykopaliska paleontologiczne, miejsc, gdzie znaleziono najstarsze na terenach obecnej Polski szczątki dinozaura kocurskiego (Velocipesa guerichi) – który dziś stanowi wizytówkę wsi.

Ścieżkę można zakończyć obok leśnego paśnika dla zwierząt, można też ją wydłużyć przechodząc koło kolejnych „przystanków” zapisanych w lokalnej świadomości. Najciekawsze jest zwiedzanie z przewodnikiem, który doskonale zna wszystkie miejsca, związane z nimi ciekawostki, biografie, historie oraz lokalne legendy, które żyją tylko wśród znawców tematu i najstarszych mieszkańców.

Brzmi ciekawie?

Osoby chcące zapoznać się z lokalną historią, zwiedzaniem z przewodnikiem lub skorzystaniem z oferty dla grup zorganizowanych „Brzozowej Doliny” mogą się skontaktować pod adresem e-mail dorota.maleska@wp.pl oraz tel. 601475806. W Stowarzyszeniu można także odebrać bezpłatne mapki dotyczące ścieżki i ulotki informujące o ofercie turystycznej.