Cudze chwalicie,
swego nie znacie
Czytaj więcej
Projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie”
Operacja realizowana w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie Zachowania dziedzictwa lokalnego objętego Programem Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 złożonego za pośrednictwem LGD Kraina Dinozaurów
Czytaj więcej
Projekt został napisany dla potrzeb Gminy Dobrodzień.
Wstępnym założeniem było przeprowadzenie warsztatów historycznych w ośmiu Sołectwach Gminy Dobrodzień z miejscową ludnością. Na przeprowadzenie warsztatów i zebranie informacji wybrano ofertę Pana Pawła Mrozka z Dobrodzienia.
Zamierzano wykonać spływ kajakowy, przeprowadzić zawody starego sprzętu strażackiego i zrealizować wycieczkę krajoznawczą po Krainie Dinozaurów, żeby lepiej poznać walory przyrodnicze, historyczne itp.
Jednak nikt się nie spodziewał, że natrafimy na nieprzewidziane przeciwności losu typu pandemia i związanych z nią różnego typu kłopotów. Tak też w trakcie realizacji wniosku musieliśmy modyfikować projekt według tego co byliśmy w stanie przeprowadzić.
1. Warsztaty historyczne osiem spotkań. Zakładaliśmy, że weźmie udział 160 osób – faktycznie wzięły udział 164 osoby. Uczestnicy mieli zagwarantowany catering, kawę i ciasto oraz obiad jednodaniowy.
2. Rajdy rowerowe – wykonano cztery trasy z przewodnikiem Panem Pawłem Mrozkiem, który opracował trasę przejazdu według zebranych informacji na warsztatach.
Pierwsza trasa to z Dobrodzienia poprzez Rzędowice, Klekotną i Kocury.
Druga trasa to Dobrodzień poprzez Błachów, Warłów i Ligotę. Trzecia trasa to Dobrodzień poprzez Bzinicę Starą, Bzinicę Nową, Pludry i Pietraszów.
Trzecia trasa to Dobrodzień, Gosławice, Główczyce i Zwóz.
Przewidywaliśmy udział 100 osób, a faktycznie brały udział 94 osoby. Tu również był gwarantowany poczęstunek.
Z racji dużego zainteresowania lokalną historią Sołectw Klekotnej, Rzędowic i Kocur wprowadzono cztery rajdy rowerowe, w których przewidywano udział 80 uczestników, a faktycznie wzięły udział 103 osoby, z tym, że zrealizowano trzy grupy rowerowe i dwie piesze wycieczki (było takowe zapotrzebowanie). Z rajdów w ramach projektu ukazał się film. Rajdy w większości poprowadził miejscowy miłośnik historii.
Grupy otrzymały również poczęstunek.
3. Wprowadzono warsztat uzupełniający – wystawę żołnierzyków autorstwa Pana Grzegorza Kamińskiego pt. „Bawiłem się żołnierzykami”.
Wystawę można było oglądać przez cały czerwiec 2021 roku w Domu Kultury.
Jednak w dniu 11czerwca z racji ograniczeń zorganizowano trzy prelekcje dla szkół i jedną dla osób dorosłych. Zakładano, że udział weźmie 60 osób – faktycznie były 142 osoby. Grupy otrzymały również poczęstunek. Tu również powstał film.
4. Zamiast zawodów strażackich w dniu 10 września 2021 roku wprowadzono prelekcje „Jak dawniej gaszono pożary” wraz z konkursem plastycznym dla szkół z Gminy Dobrodzień. Dzieci wykonały prace plastyczne w sumie 37 prac, z których nagrodzono pięć najciekawszych. Nagrodami były klocki o tematyce strażackiej. Reszta dzieci otrzymała nagrody pocieszenia. Dzieci wysłuchały ciekawych prelekcji, mogły obejrzeć ciekawe eksponaty strażackie oraz wypróbować działanie sprzętu gaśniczego.
W drugim dniu, 12 września 2021 roku przeprowadzono pokaz sprzętu strażackiego, jak i pokazano kolekcje kolekcjonerów mundurów, hełmów i innych eksponatów. W sesji przewidywano udział około 56 uczestników, a było 77 osób. Natomiast podczas pokazów wzięły udział 43 osoby przyjezdne. Zagwarantowano poczęstunek. Nagrano film.
5. Spływy kajakowe. Pierwotnie była jedna grupa dla 40 osób. Jednak z racji zainteresowania wprowadzono jeszcze dwie grupy po 40 osób. Czyli w sumie 120 osób i tyle też wzięło udział w spływie. Zagwarantowano poczęstunek. Tu też powstał film.
To były wszystkie działania, które trwały ponad dwa lata.
Podsumowując warto było realizować tak ciekawy projekt.