Ścieżka edukacyjna
Tablica nr 1

Malichów i Kocury – "Leśny Raj Natury"

Witamy serdecznie na ścieżce edukacyjnej w Sołectwie Kocury, na której poznamy kilka gadów z okresu późnego triasu, (ponad 200 mln lat temu). Piękno flory tamtego okresu możemy podziwiać do dzisiaj, rośliny nie tak duże, lecz podobne do prehistorycznych skrzypów, widłaków czy paproci.

Mapa przedstawiająca Centrum Kocur. Źródło: Archiwum prywatne.

Poznamy też dzisiejszą faunę i florę tego terenu, w tym pomnik przyrody oraz rzadkie i znajdujące się pod ochroną krzewy i drzewa. Podczas naszej wędrówki poznamy ciekawe fakty z historii Kocur i Malichowa, począwszy od czasów pogańskich, przez średniowiecze aż do dziś. Na naszej trasie spotkamy również zabytkowe budynki, poznamy wiele różnych postaci historycznych od królów, hrabiów aż do osób ważnych dla lokalnej historii. Znajdują się tutaj również źródełka, których woda podobno ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim możemy poznać tutaj wielokulturowe wioski, gdzie mieszkają razem Polacy, Ślązacy, Niemcy czy Ukraińcy. Ciekawostką tych terenów jest ich przynależność na przestrzeni wieków do państw morawskiego, czeskiego, polskiego, Księstwa Opolsko- Raciborskiego, Austrii, Prus czy Niemiec. Długość trasy zależy od Was. Możemy wybrać różny przebieg trasy. Krótszą mającą około 5 km lub dłuższą około 12 km.

Oprócz ścieżki edukacyjnej proponujemy dla bardziej aktywnych siłownię na wolnym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnię kijków do nordic walking, udostępniamy stół do ping ponga oraz szachy na wolnym powietrzu.

Zabytkowa Gospoda

Ponadto dla lubiących dobre jedzenie dostępna jest restauracja w Kocurach – Gospoda Kocury.

Gospodarstwo Rolne Grzeski Dąb

Każdy kto chciałby spróbować ekologicznej żywności, w tym domowego chleba na zakwasie z mąki wytwarzanej z prastarych gatunków zbóż, zapraszamy do Gospodarstwa Rolnego Grzeski Dąb.

Centrum Aktywności Wiejsckiej

Aby pożytecznie spędzić czas zapraszamy również do naszej sołeckiej biblioteki, mieszczącej się w budynku
Centrum Aktywności Wiejskiej

Gmina Dobrodzień leży częściowo w obrębie Równiny Opolskiej wchodzącej w skład Niziny Śląskiej oraz Progu Woźnickiego należącego do Wyżyny Woźnicko – Wieluńskiej