Bez kategorii

Sprawozdanie merytoryczne ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kocury i Malichów ,,Brzozowa Dolina”za 2016 rok.

Następny rok działalności za nami. Stowarzyszenie działa od 2004 roku. Każdy rok jest inny. Raz działamy więcej , raz mniej w zależności od czasu wolnego członków oraz od posiadanych finansów które możemy poświęcić na cele społeczne.

W 2016 roku zorganizowaliśmy:

-24 stycznia Wieczór Kolędowy-jest to impreza cykliczna

w tym też samym czasie została otwarta Biblioteka Sołecka. W bibliotece regularnie raz w tygodniu pełniony jest dyżur.

– Również w styczniu odbył się Bal Karnawałowy dla dzieci i młodzieży

-W dniu 01.05.2016 r. odbyła się Majówka. Tradycyjnie festyn rozpoczęto Nabożeństwem Majowym,występem dzieci z Przedszkola i Szkoły z Szemrowic i innymi występami

-Końcem roku szkolnego gościliśmy w Kocurach przez trzy dni wycieczki rowerowe uczniów z Szemrowic. Przewodnik oprowadził dzieci po pięknych zakątkach leśnych, opowiedział ich historię ,a na koniec dzieciom zorganizowano ognisko z udziałem dinozaura.

-Zorganizowaliśmy konferencję z udziałem przedstawicieli Gminy,Stowarzyszeń, Lgd Kraina Dinozaurów i Nadleśnictwa Lubliniec w sprawie ścieżek edukacyjno

-turystycznych , historyczno- przyrodniczych. Na terenie Sołectwa i okolic znajduje się wiele ciekawych miejsc , które są warte pokazaniu potencjalnemu turyście. Konferencja miała służyć wypracowaniu wspólnego stanowiska .

Po konferencji dwie osoby zostały wysłane na szkolenie do Opola z projektu bioróżnorodności-opracowaniu koncepcji zagospodarowania terenów zielonych wsi. Takowa koncepcja po kilkudniowych warsztatach powstała. Została również zgłoszona do udziału w konkursie na najciekawszą koncepcję zagospodarowania wsi.

-15 sierpnia mogliśmy poznać trochę kultury ukraińskiej. Wysłuchaliśmy piosenkarza ukraińskiego,wierszy polskiej poetki,a nawet mogliśmy spróbować potrawy ukraińskiej.

-19 sierpnia gościliśmy w Kocurach Rajd Motocyklowy. Grupa wybrała trasę z miejscowości Szczury do miejscowości Kocury. Miło było poznać ludzi o takich zainteresowaniach i wymienić się różnymi informacjami.

-W dniach 1-3 września na terenie Sołectwa w Malichowie odbył się Krajowy i Międzynarodowy Rajd Konny. Stowarzyszenie było współorganizatorem. W tym celu napisaliśmy wniosek do Starostwa w Oleśnie w konkursie Wspierania i Upowszechniania Kultury Fizycznej , Sportu i Rekreacji. Dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 2500 zł.

W dniu 4 września również w Malichowie odbyły się Dożynki Gminne. W uroczystej mszy św. dziękowaliśmy za zebrane plony. Przybyło do nas wielu mieszkańców Gminy, a mieszkańcy Sołectwa pięknie przystroili domostwa.

-26 listopada zorganizowaliśmy Zabawę Andrzejkową

Poza tym gościnnie w salce była organizowana konferencja z LGD Krainy Dinozaurów, Dzień Pluszowego Misia z dziećmi niepełnosprawnymi ze Szkoły z Dobrodzienia i inych miejscowości z woj. opolskiego.

Obecnie staramy się o powstanie placu zabaw i siłowni na powietrzu.

Jak co roku wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne na terenie salki i otoczenia.

Jest nas niewielu, ale systematycznie dbamy o to co mamy. Zebrania organizujemy co najmniej raz w miesiącu , żeby na bieżąco omawiać wspólnie z mieszkańcami tematy sołeckie. Wszyscy pracujemy społecznie poświęcając wiele czasu prywatnego. Jednak to co żeśmy przez lata wypracowali pozostanie naszą wizytówką.

Za okazaną pomoc wszystkim dziękujemy.